قايناق-باش وورو سايتلار

قاراباغ در آیینه تصویر
خوجالی
قاراباغ سوی قیریمی
شهوت خون داشناکهاي ارمني
armenianreality
ermenisorunu.gen.tr
Sarı Gelin
Armenian Issue
tall armenian tale
Ermeni sorunu
The Armenian Issue Revisited
human.az
Güneşin Doğduğu Şehir Igdir
azerigenocide.org
khojaly.net
Khojaly.org.az
karabakh.org
http://www.karabakh-terror.com
Ermeni Araştırmaları Enstitütü
Armenian Allegations: Myth and Reality
devletarsivleri.gov.tr
ERMENÄ°LER TARAFINDAN YAPILAN KATLÄ°AM BELGELERÄ° (1914-1921)
OSMANLI BELGELERÄ°NDE ERMENÄ°LER (1915-1920)
FRANSA-ERMENÄ° Ä°LÄ°ÅžKÄ°LERÄ°
BELGELERLE ERMENÄ° SORUNU
SOVYET ARŞİVİNDE ERMENİ SORUNU
TÃœRKLERE UYGULANAN SOYKIRIMA AÄ°T CETVEL
BELGELERİN ÖZET VE TRANSKRİPSİYONU
ERMENÄ° Ä°DDÄ°ALARI
kafkas.edu
SUMMARY OF THE DOCUMENTS
massacres in Anatolia and Azerbaijan
Iravan- Azerbaijan
ataa.org
Khojaly Massacre Commemoration Site
UNUDULMAYAN GƏRÇƏKLƏRگؤرونتولر


Sarı Gelin

Günéy Azerbaycanda Ermeni Daşnak ve Asoru Cilovların Türk xalqına qarşı yapdıqları soyqırım ve toplu qırqınlardan alınan dersler. گونئى آزه‌ربايجاندا ائرمه‌نى داشناك و آسورو جيلوولارين تورك خالقينا قارشى ياپديقلارى سوى قيريم و توپلو قيرقينلاردان آلينان درسله‌ر . Massacre and genocide of South Azerbaijanian Turks by Dashnatsutyun (Dashnak) Armenians and Jilu Assyrians. Massacre et genocide des Turcs Azerbaijanian du sud par des Arméniens de Dashnatsutyun (Dashnak) et des Assyriens de Jilu

Wednesday, January 03, 2007


"Erivan'da Türklerin izleri yok ediliyor"

Türk Veziri Kuluhan tarafından kurulan ve tarihte nüfusunun büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Erivan'da Türklerin izlerinin tamamen yok edildiği belirlendi.

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Bilgili tarafından Ermenistan'ın başkenti olan tarihi Erivan'da Türk varlığı üzerine araştırma yapıldı.

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Bilgili, Erivan'da Türklerin tarihi ve kültür varlığının tamamen yok edildiğini tespit ettiklerini bildirdi. Bilgili, Safevi Devleti Veziri Kuluhan tarafından köy statüsündeyken kent haline getirilen Revan'ın (Erivan), Osmanlı Devleti döneminde 16. ve 18. yüzyıllara ait tahrir defterlerine göre, nüfusunun çoğunluğunu Türklerin oluşturduğunun anlatan Bilgili, 1830'da Türklerin nüfus oranının yüzde 64 olduğu bu kentte 1942'de yüzde 6'ya düştüğüne, Ermenistan'ın son nüfus sayımına göre ise bölgede yaşayan bir Türk bile bulunmadığına dikkati çekti.

Erivan'ın 16. yüzyıl başlarında, Osmanlı hakimiyetine girmesiyle birlikte geliştirilerek önemli Türk kentlerinden biri haline getirildiğini belirten Bilgili, şunları kaydetti:

''Ermeni propagandalarının yoğun olduğu noktalardan biri de, gerek Anadolu ve gerekse Azerbaycan coğrafyalarındaki şehir ve köylerde, tarihi süreç içerisinde Ermeni nüfusunun umumiyetle çoğunluğu oluşturduğu ve bu toprakların her yönüyle Ermeni damgası taşıdığı yönündedir. Bu iddiaların ilmen gerçek olup olmadığının tespiti için, günümüzde Ermenistan Devleti'nin başkenti olan Erivan'ı, örnek saha alarak araştırdık. Araştırmamızda elde edilen bulgular, Osmanlı Devleti'nin yıkılış dönemine kadar nüfusunun çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu kadim bir Türk kenti olan Erivan'da, Rus ve Ermenilerin politikaları sonucu Türk varlığının yok edildiğini gösteriyor.''

Osmanlı Devleti döneminde Erivan'da çok sayıda cami, kervansaray ve türbeler yaptırıldığı ve yakın tarihe kadar Erivan'da mahallerinin isimlerinin bile Türkçe adlardan oluştuğunun tarihi belgeleri bulunduğunu dile getiren Bilgili, şöyle devam etti:

''Ermeniler ve Rusların baskı kurarak Erivan'dan Türkleri göçe zorladıkları gibi eserlerini ve Türkçe yer adlarını da ortadan kaldırmışlardır. Türklerin izi tamamen yok edilmiştir. 20. yüzyıla kadar bir Türk kenti olan Enivan'da ne bir Türk, ne de Türkler'e ait bir eser bırakılmış. Ermeniler Türklere ait ne varsa hepsini kasıtlı olarak yok etmiştir. Ortaya çıkan bu sonuçlar bizleri üzmüştür.''

Tarihi kayıtlarda Erivan'da geçen yer adlarının, Revan'ın Türk kimliğinin en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Bilgili, ''Toprağın milliyet kimliği hususlarında en önemli gösterge yer isimleridir. Bu yüzdendir ki, Ermeniler sürekli olarak bu tarihi yer adlarını bile değiştirerek, geçmişi unutturmaya çalışmaktadırlar'' şeklinde konuştu.

(AA)

This page is powered by Blogger. Isn't yours?